Repertuar

8 października 2023

niedziela

godz. 17:00

sala kameralna filharmonii

Wehikuł czasu – koncert z elementami interakcji

Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: tel. 668311229, rezerwacje@wytworniazdarzen.pl
Zalecany wiek uczestników: 6+

 

Muzyka: Jarek Kordaczuk

Wykonawcy:

Muzycy orkiestry muzyki dawnej Arte dei Suonatori

Aureliusz Goliński – skrzypce barokowe

Anna Krzyżak-Siarkowska – altówka barokowa

Katarzyna Czubek – flety proste, oboje

oraz

Jarek Kordaczuk – monoctone

 

Koncert niezwykły! Bo choć muzyka nowa, premierowa, to wykonywana jest na instrumentach dawnych, czyli takich na których grano ponad trzy wieki temu. Grają na nich muzycy jednego z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów muzyki dawnej – Arte dei Suonatori. 3-osobowy zespół poszerzony został o prototypowy instrument elektroniczny o nazwie „monoctone” obsługiwany przez kompozytora utworu. A sam utwór, w pełni wpisuje się w niezwykłość koncertu. Zabiera młodych słuchaczy w różne epoki, które mogą się zmieniać dosłownie z taktu na takt. Dzięki takim połączeniom odbiorcy z łatwością dostrzegają różnice w historycznie uwarunkowanych środkach wyrazu. Równocześnie widząc (i słysząc) powiązanie, czy wręcz ciągłość, pomiędzy tym co stare, tym co nowe i tym co być może nadchodzi.

 

 

Aureliusz Goliński

Od ponad 30 lat muzyka dawna nieustannie inspiruje go do twórczych poszukiwań, koncentrujących się głównie na zgłębianiu języka dźwiękowego utworów epok wcześniejszych. Już w okresie studiów w Akademii Muzycznej w Poznaniu założył zespół Dankwart Consort, a kilka lat później – wraz z żoną Ewą – powołał do życia formację Arte dei Suonatori, której jest dyrektorem artystycznym i koncertmistrzem. W 1998 r., wspólnie z grupą muzyków i muzykologów skupionych wokół zespołu, zapoczątkował cykl regularnych koncertów z udziałem najwybitniejszych artystów z całego świata, zatytułowany Muzyka dawna – persona grata. Od tego czasu orkiestra stała się inicjatorem i gospodarzem sześciu festiwali muzyki dawnej w Polsce oraz festiwalu w Kopenhadze. Jako koncertmistrz, solista i kameralista ma w swym dorobku liczne koncerty z towarzyszeniem Arte dei Suonatori; wspomniane projekty, obejmujące zarówno dzieła orkiestrowe jak i kameralne, były prezentowane w całej Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Z zamiłowaniem oddaje się również działalności pedagogicznej, w charakterze wykładowcy jest zapraszany do udziału w kursach i warsztatach poświęconych zagadnieniom muzyki dawnej (Polska, Pekin, Tallin). W latach 2011-2019 prowadził klasę skrzypiec barokowych i muzyki kameralnej w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej;

 

Anna Krzyżak-Siarkowska

jest altowiolistką – solistką i kameralistką młodego pokolenia. Skupia się na wykonawstwie muzyki dawnej oraz muzyki nowej. Jest absolwentką uczelni muzycznych w Berlinie, Warszawie i Katowicach. W latach 2016-2018 była muzykiem prestiżowej orkiestry LGT Young Soloists, z którą odbyła wiele tras koncertowych w Azji Europie. Płyta „The Nordic Dream”, którą nagrała z tym zespołem była nominowana w trzech kategoriach konkursu OPUS Classic. Anna jest laureatką konkursów międzynarodowych oraz stypendystką programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury oraz Prezesa Rady Ministrów. W 2016 roku była uczestniczką Konkursu Młody Muzyk Roku. Anna Krzyżak-Siarkowska doskonaliła swoje umiejętności gry pod okiem wybitnych muzyków, takich jak między innymi Pinchas Zukerman, Yuri Bashmet, Wolfgang Klos, Maxim Rysanov, Pierre Henri-Xuereb, Chiara Banchini czy Bernhard Forck. W 2021 roku prawykonywała skomponowany dla niej utwór „Exodus” na altówkę solo autorstwa Gaston Barthelemy. Anna regularnie występuje jako solistka i kameralistka, a na stałe związana jest z takimi zespołami jak Arte dei Suonatori, Polish Soloists oraz Theresia Orchestra.

 

Katarzyna Czubek

specjalizuje się w grze na fletach prostych oraz obojach historycznych. Jest asystentem klasy fletu prostego prof. Erik Bosgraafa w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia pod kierunkiem Jorge Isaaca w Conservatorium van Amsterdam oraz prof. Petera Holtslaga w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu Młoda Muzyka Dawna oraz rezydencji OPEN CALL – Promujemy Młodych! Katarzyna współpracuje z cenionymi zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w wykonawstwie repertuaru historycznego: Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori, Altberg Ensemble oraz Goldberg Baroque Ensemble. Zrealizowała nagrania dla wytwórni płytowych: DUX, Deutsche Harmonia Mundi oraz MDG Scene.

 

Orkiestra Arte dei Suonatori

należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. Dzięki systematycznej, intensywnej pracy oraz dzięki artystycznym kontaktom z najwybitniejszymi muzykami europejskimi, amerykańskimi i japońskimi orkiestra wypracowała swój własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych. W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra Arte dei Suonatori jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. Wydane przez zespół płyty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i licznymi wyróżnieniami prasy muzycznej (Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc du Monde de la Musique, Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD). Orkiestra Arte dei Suonatori jest inicjatorem i głównym bohaterem festiwalu „Muzyka dawna – persona grata”. Za swoją działalność otrzymała „Medale Młodej Sztuki” i nominowana była do nagrody kulturalnej „Pegaza” oraz „Paszportu” tygodnika „Polityka”.

 

Jarek Kordaczuk

W swojej twórczości chętnie łączy akustyczny i elektroakustyczny aparat wykonawczy. W szczególności kreowanie dźwięku „na żywo” zdaje się pozostawać najbliżej centrum jego upodobań kompozytorskich w tym aspekcie. Sam uczestniczy często w wykonywaniu swoich utworów czy to jako dyrygent, czy jako wykonawca np. partii monoctone – oryginalnego instrumentu elektroakustycznego, którego jest konstruktorem. Jest niewątpliwie jednym z najprężniej działających polskich kompozytorów w domenie twórczości dla dzieci. Autor pokaźnej liczby kompozycji wprowadzających dzieci w świat muzyki współczesnej, z czego duża część na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Za utwór „Titelitury” do baśni Braci Grimm kompozytor otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Murraya Schafera. Twórca szeregu utworów interaktywnych. Projekt performatywny oparty na sensorach pt. „Którędy do dźwięku” stworzony na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miał już ponad 200 realizacji na terenie całego kraju i zagranicą. Na uwagę zasługują także dwa projekty realizowane na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej: „Księga bałaganu” (dzieci) oraz „Księga emocji” (młodzież) oraz „Generator X” i „Generator Y” na zamówienie Filharmonii w Szczecinie. Kordaczuk jest autorem unikatowego w skali światowej „Koncertu fortepianowego dla dzieci” oraz opery „Gwiezdnik” poruszającej trudny dla dzieci temat odchodzenia bliskich. W 2020 roku stypendysta Ministra MKiDN, projekt Chromatofon – warsztaty koloru i dźwięku oparte na prototypowym instrumencie przetwarzającym kolory RGB na sygnały MIDI. W 2021 roku w ramach projektu „Dotykanie dźwięku” opracował system obiektów drżących, w których dźwięk jest wyzwalany i oczytywany dotykiem. Umożliwia to wykonanie cyklu 3 utworów Kordaczuka pod tym samym tytułem przez osoby niesłyszące.

 

 

 

Wstęp wolny. Zalecana rezerwacja miejsc. Darowizny na rzecz festiwalu SONIKALIA zbierane podczas wydarzeń.

 

Rezerwacja miejsc:

tel. 668311229, rezerwacje@wytworniazdarzen.pl

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij